Онлайн магазин за гуми на леки, лекотоварни, 4х4 и товарни автомобили.
Новини
Радиални гуми: 5 предимства за шофьора
17.05.2023 г.
Кратка история на радиалните гуми
Почти до края на 40 - те години на миналия век всички превозни средства са използвали единствено гуми с диагонална структура просто защото радиалната все още не е съществувала.
Но през 1946 година oт Michelin правят революция, като разработват и предлагат на пазара първата радиална гума - Michelin Х, която моментално привлича на интереса на производителите на автомобили и на потребителите.
Вдъхновени от бързата популярност на новата си разработка, през 1948 година от френската компания оборудват с радиални гуми Citroën 2CV, а няколко години по-късно разработват и радиални гуми за камиони.
До края 70 - те години на миналия век на пазара в Европа и Азия вече се предлагат масово както радиални гуми за леки автомобили и камиони, така селскостопански гуми, гуми за мотоциклети и дори радиални гуми за самолети.
Любопитното е, че за разлика от Европа и Азия, в САЩ радиалните гуми навлизат масово едва след като през 1966 година автомобилната компания Ford, недоволна от диагоналните гуми, произвеждани в САЩ избира радиалните гуми Michelin Х като фабрично оборудване за Lincoln Continental Mark III.
Така се поставя началото на възхода на радиалните гуми по цял свят, за да стигнем до наши дни, в които почти всички превозни средства с много малки изключения са оборудвани с гуми с радиална структура.
Каква е разликата между радиални и диагонални гуми?
Въпреки, че структурата на гумата включва цял набор от елементи, начинът, по който са позиционирани слоевете тъкани, изграждащи каркаса определя дали една гума е с радиална или диагонална структура.
За разлика от диагоналните гуми, чиито слоеве на каркаса са направени от найлонови корди, които са поставени в протектора и страничните стени и се пресичат под ъгъл от 55 градуса, при радиалните слоеве се поставят перпендикулярно на борда на гумата и върху каркса се поставя колан.
Структура на радиалните гуми
Какво току-що споменахме, радиалните гуми имат напречни радиални слоеве, които са перпендикулярно разположени по посоката на движение на гумата. Това гарантира по-малко натрупване на топлина и по-меко и комфортно возене.
Други елементи, които са част от радиалната гума включват:
Протектор: Той предпазва вътрешността на гумата и едновременно с това осигурява високо сцепление на гумата с пътната настилка. Протекторът на радиалните гуми е създаден, за да осигури по-голяма издръжливост и по-добро управление и контрол.
Стоманени колани: тези елементи добавят необходимата твърдост на протектора.
Рамо: дебелото рамо на радиалната гума осигурява защита от удари и повреди.
Слоеве корда: Това е основното тяло на гумата, което поддържа налягането вътре в гумата и издържа на натоварване и удари на пътя.
Жици за бордове: Те закрепват гумата към джантата.
Какви са основните предимства на радиалните гуми?
Радиалните гуми се справят отлично при ситуации, при които по-високата скорост, управлението и контрола на прав път и при завой и по-бързото разсейване на топлината са сред основните изисквания.
Гумите с тази структура, благодарение на по-гъвкавите си странични стени осигуряват и по-голямо контактно петно, което гарантира както по-добро сцепление с пътната настилка, така и по-къс спирачен път.
По-долу сме изброили някой от основните предимства, които радиалните гуми предлагат пред техните аналози с диагонална структура.
Горивна ефективност
В сравнение с диагоналните гуми, радиалните са с по-ниско съпротивление при търкаляне, което на практика означава, че са с по-нисък разход на гориво.
Гладко и тихо шофиране
Тъй като слоевете са перпендикулярно разположени един на друг, страничните стени на радиалните гуми са много по-гъвкави и еластични в сравнение със стените на диагоналните гуми.
По-гъвкавите слоеве на гумата осигуряват както по-стабилен контакт с пътната настилка, така и по-тихо, комфортно и меко возене.
Управление и стабилност
Тъй като са по-гъвкави в сравнение с диагоналните си аналози, радиалните гуми предлагат по-добър контрол на кормилното управление, което води и до по-добро управление, стабилност и контрол на автомобила.
По-дълъг живот
По-ниското съпротивление при търкаляне, което намалява разхода на гориво осигурява на радиалните гуми по-равномерно износване, което означава и по-голяма износоустойствост и по-дълъг живот.
Освен това, гумите с тази структура генерират по-малко топлина, което допълнително удължава живота им.
Разсейване на топлината
При работа радиалните гуми не само генерират по-малко топлина, но и я разсейват по-бързо в сравнение с диагоналните гуми. Това намалява вибрациите, увеличава устойчивостта на гумата и позволява на шофьорите да развиват по-високи скорости.
Недостатъци на радиалните гуми
Предвид факта, че с гуми с радиална структура са оборудвани всички съвременни автомобили недостатъците им няма как да са много.
И все пак, ако трябва да посочим някой от тях, то това са:
Цена: В сравнение с диагоналните гуми, радиалните се предлагат на малко по-висока цена;
Шум: тъй като са с по-твърд протектор, радиалните гуми са малко по-шумни при шофиране.
Как да разберете дали една гума е радиална или диагонална?
Както и сами знаете, радиалната гума е тази, която се използва при всички превозни средства. Гумите с диагонална структура обикновено се използват при някой селскостопански или строителни машини. Рядко, но се срещат и при оборудването на някой от тежките мотоциклети.
Добрата новина е, че дори и никак да не разбирате от гуми и никога досега да не сте купували гуми за автомобила си, няма нищо по-лесно от това да разберете дали гумата, на която сте се спрели е радиална или диагонална.
Просто трябва да погледнете маркировката, която е отпечатана на страничната стена на гумата. Там са посочени както размерите, така и типа структура на гумата.
Да вземем например гума, чиято маркировка е 225 45R17 87V. Първите две числа отговарят на ширината и височината на гумата, 17 е размерът на джантата (в инчове), 87 и V са индексите за натоварване и скорост.
Буквата R, която виждате преди размера на джантата показва, че гумата е с радиална структура.
Ако вместо тази буква в маркировката има буквата D или B (Bias Ply), това означава, че гумата е диагонална.
Кога и в кои случаи да предпочетете радиални и в кои диагонални гуми?
Изборът на радиални или диагонални гуми зависи както от личните ви предпочитания, така и вида на превозното средство, така и от терена и стила ви на шофиране.
Както вече стана ясно, радиалните гуми са предпочитани, тъй като имат по-дълъг живот, по-добра горивна ефективност и осигуряват по-комфортно возене. Освен това са по-устойчиви на пробиване и изрязване, предлагат отличен контрол и управление и превъзходно сцепление както на суха, така и на мокра настилка.
Логично това ги прави по-популярният избор за съвременни превозни средства. Този тип гуми се препоръчват и за високопроизводителни автомобили като SUV, джипове, спортни автомобили, камиони и други.
От друга страна, диагоналните гуми са по-подходящи за стари и офроуд автомобили. Диагоналните гуми, които се предлагат на пазара са много подходящи и за шофиране по нервни, каменисти терени.
Тяхната здрава и твърда структура и по-изразените шарки на протектора им осигуряват по-добро сцепление с неравни повърхности, а това ги прави нелош избор за превозни средства с висока проходимост.
Диагоналните гуми са отличен избор и за тежките машини в селското стопанство, строителната техника, както и за големи машини за пренос на тежки материали по нервни терени.
В заключение, радиалните гуми са по-добрият избор да се оборудват съвременни превозни средства, докато гумите с диагонална структура са по-подходящи за превозни средства, които извършват специфични дейности.