Онлайн магазин за гуми на леки, лекотоварни, 4х4 и товарни автомобили.

Нов етикет за гуми в сила от 01.05.2021г.

Нов етикет за гуми на ЕС, проектиран с цел да осигурява повече информация на потребителите

      От месец май 2021 г. влиза в сила разпоредба (ЕС) 2020/740, която променя начина на етикиране на гумите. Научете повече относно значението на етикета на гумата и кое е новото относно енергийната категория на гумата.
 
  • Нов дизайн на етикета с по-ясна класификация за спирачен път, съпротивление при търкаляне и шумови емисии
  • Информацията от етикета на ЕС върху всяка гума може да бъде изведена посредством QR кода
  • Нови пиктограми за различни видове зимни гуми



Новият етикет идва с преструктурирани класове на съпротивление при търкаляне и спиране на мокра настилка, като нивото на шум вече е указано от числото на децибелите и буква – A, B или C. Крайните потребители могат да получат достъп до допълнителна информация за избраната от тях гума в база данни на ЕС, като сканират QR кода на етикета. Друга новост засяга две пиктограми, които указват дали това е автомобилна гума със сцепление на сняг, съответстващо на стандартите за одобрение на ЕС, познато и с наличието на знак със снежинка, и/или гума без шипове, която предоставя сцепление върху сняг, съответстващо на новия ISO стандарт. От май 2021 г. информацията от етикета за гуми на ЕС трябва също така да бъде налична и за гумите за тежкотоварни превозни средства (Клас C3).



 
На новия етикет класове A до C остават непроменени. За гуми C1 и C2, съответно за автомобили и микробуси, намиращите се преди в клас E за съпротивление при търкаляне и сцепление на мокра настилка вече ще бъдат включени в клас D, който преди беше празен, а намиращите се преди в класове F и G ще бъдат включени в клас E. Това прави етикета по-ясен и лесен за разбиране.
 
Потребителите могат да изтеглят допълнителна информация за всяка гума, като сканират QR кода, който се намира в горния десен ъгъл на етикета на гумата. QR кодът предоставя връзка към базата данни на Европейския продуктов регистър за енергийно етикетиране (EPREL), който съдържа продуктовия информационен лист. Там са показани всички стойности от етикета за конкретната гума, както и началната и крайната дата на производство за съответния модел. Всички продуктови информационни листове се въвеждат в базата данни EPREL индивидуално от производителя на гуми и както преди – възлагането на подходящия клас от етикета също се извършва от съответния производител.
 
Новият етикет за гуми на ЕС е проектиран да помогне на потребителите да изберат по-икономични гуми, като в същото време получат информация за спирачния път. Както за крайните потребители, така и за операторите на товарни превозни средства избирането на гуми с по-ниско съпротивление при търкаляне може да доведе до значителни спестявания по отношение на разходите за гориво, както и за намаляване на емисиите. Ясно представената информация за сцеплението на мокра настилка ще направи пътното движение по-безопасно, докато информацията за шума при преминаване цели да намали шумовото замърсяване, генерирано от пътния трафик.

Категория на сцепление с мокра настилка

„Сцепление с мокра настилка“ е способността на гумата да се задържа на пътя при мокри условия. Категорията на ЕС се концентрира само върху аспекта на сцепление с мокра настилка – характеристиките на сцепление с мокра настилка на гумата. Ефективността се оценява между клас A и клас Е. Гумите с висока категория на сцепление с мокра настилка спират по-бързо на мокри пътища при натискане на спирачката докрай. В извънредни ситуации няколко метра могат да бъдат решаващи.

Забележка: Винаги трябва да спазвате препоръчителното разстояние за спиране, когато шофирате.

* Когато се измерва съгласно методите за изпитване, посочени в Регламент UNECE 117. Спирачният път може да варира в зависимост от условията на шофиране и други влияещи фактори.

Икономия на гориво

Знаете ли, че на гумите се дължи до 20% от разхода на гориво на вашия автомобил? Изборът на гуми с висока категория за разход на гориво ще ви осигури по-дълъг пробег с един резервоар и по-малко емисии на CO2. В зависимост от съпротивлението при търкаляне на гумата, икономията на гориво ще варира от клас A, което обозначава най-добрата икономия на гориво, до клас E, който осигурява най-лошата икономия на гориво. Между различните класове потреблението на гориво се увеличава с приблизително 0,1 литра на всеки изминати 100 km. Просто казано, икономичните гуми изискват по-малко енергия, за да се въртят. Това в крайна сметка се изразява в по-малко използвано гориво и също така ще намалите въздействието върху околната среда!

Категория на шум


Категориите за гуми на ЕС вземат предвид и външния шум, който се генерира от гумите по време на движение. Избирането на гуми с добра шумова категория може да намали отражението върху околната среда, когато шофирате. Нивото на шум се сортира в клас A, B или C. Шумът при въртене на гумата се измерва в децибели и точният номер е показан в долната част на етикета. Гума с по-ниско ниво на шум има между 67 и 71 dB. Най-високото ниво показва звукови вълни между 72 и 77 dB. Увеличаване само с няколко децибела дава голямо отражение върху нивата на шума. Всъщност увеличение само с 3 dB удвоява силата на външния шум от гумата.
 
Пиктограма за гума за сняг:

Пиктограмата за сняг показва дали дадена гума е подходяща за тежки зимни условия. Тя включва символ на снежинка с тривърха планина (3PMSF), който е включен в страничната стена на тези гуми. Ефективността на сцепление на сняг като цяло се тества в съответствие с Приложение 7 към разпоредба № 117 на UNECE. Разпоредбата описва подробно фактори, като тестова повърхност, температура на въздуха, тестово превозно средство, натоварване, налягане, скорост и много други.



Пиктограма за гума за лед:

 
Пиктограмата за гума за лед включва символ на леден сталагмит и обозначава, че гумата предоставя по-къс спирачен път върху покрити с лед пътища през зимата. Информацията относно ефективността на сцепление на лед ще се базира на ISO стандарта (ISO 19447), който се очаква да бъде публикуван през юли 2021 г. За гуми, които отговарят на техническите изисквания, пиктограмата за сцепление на лед ще бъде включена в новия етикет на ЕС на гуми C1 (гуми за пътнически автомобил), която изпълнява минималните изисквания за стойности на индекс на сцепление на лед, посочени в този ISO стандарт. Стандартите за гуми C2 и C3 все още се очаква да се дефинират.

Дилърите на гуми трябва ли да преетикетират гумите на склад, които са пуснати на пазара преди 1 май 2021 г.?
 
Всички гуми от С1, С2 и С3, произведени след 1-ви май 2021 г. и задължително пуснати на пазара след тази дата, трябва да носят новия етикет. Въпреки това, няма задължение за търговците да преетикетират гуми, които са на склад след 1-ви май, ако тези гуми са били пуснати на пазара преди тази дата и преди да влезе в сила новият регламент за етикетиране на гуми. С други думи, гумите, пуснати на пазара преди 1-ви  май, могат да останат със стария етикет, докато не бъдат продадени. Следователно, както старият, така и новият етикет могат да бъдат намерени на гумите в търговските точки дори след 1-ви май 2021 г., в зависимост от датата на пускане на тези гуми на пазара.
На изплащане
Плащане