Онлайн магазин за гуми на леки, лекотоварни, 4х4 и товарни автомобили.
Новини
Налягането на автомобилните гуми
22.04.2022 г.
Що е то налягане в гумите?
Най-общо казано, това е количеството въздух или азот, което се намира в гумите на автомобила.
То се измерва в барове (bar), но няма универсална стойност, тъй като всяко превозно средство се нуждае от специфично налягане на гумите, за да може да функционира оптимално.
Защо гумите губят от налагането си?
Според изследване на Американското министерство на транспорта, в 85% от случаите загубата на налягане на автомобилните гуми се дължи на напълно естествени причини.
Според експертите, за около месец гумите губят обикновено около 0,076 bar / 1 psiи това е напълно нормално.
Но освен това е напълно възможно налягането драстично да се намали и поради редица други причини, сред които случайни срязвания или продупчване на гумата, изпускане на въздух от вентила или клапана и много други.
Ето защо е много важно, дори и на пръв поглед с гумите всичко да изглежда наред да се извършва регулярна проверка и ако се налага те да се напомпват (или изпускат) до препоръчваните от производителя стойности.
Какво се случва, ако налягането е твърде ниско?
Шофирането с недостатъчно напомпани гуми може да причини значителни деформации на протектора и да доведе до износване на страничните стени на гумата.
Плюс това се увеличават спирачния път и разхода на гориво, влошава се поведението на МПС - то на пътя и се увеличава риска от аквапланинг на мокри настилки.
А какво се случва, ако налягането е твърде високо?
Понякога, от опасения, че гумите не са добре напомпани се случва водачите да се изкушават да ги пренапомпат. Това обаче не само не помага, но и причинява немалко щети.
Така например, ако гумите са с по-високо налягане от необходимото, контактната точка между гумата и пътя става по-тясна и малка, което води до неравномерно износване на гумата.Казано иначе, протекторът се износва само в централната си част.
В резултат на това се нарушават спирачните характеристики на гумата, увеличава се разхода на гориво, а сцеплението намалява.
Какво е правилното налягане на гумите?
Както споменахме малко по-горе, няма една - единствена универсална стойност на налягане, която всички гуми трябва да поддържат.
Поради тази причина, за да откриете какво е правилното налягане на гумите на вашето превозно средство, трябва да потърсите информация от неговия производител.
Обикновено препоръките на производителя могат да бъдат открити или в ръководството на автомобила, или върху стикер, залепен в жабката на колата или от вътрешната страна на вратата.
Каква информация се съдържа в стикерите за налягането в гумите?
Обикновено в стикера (таблицата) за налягането при автомобилните гуми са посочени:
Модел на автомобила
Мощност на двигателя
Вид гума (посочена е техническата маркировка, отпечатана върху страничната стена на гумата)
Оптималното налягане, изразено в барове (както при нормално, така и при оптимално натоварване)
Препоръките включват също така и информация за това дали е нужно налягането на предните и задните гуми да е различно и какво е оптималното налягане на резервната гума, което трябва да се поддържа.
Колко често и как се проверява налягането?
Най-лесно проверката се извършва при автомобили, произведени след 2014 година. Всеки автомобил, произведен в ЕС след 01. 11. 2014 - та е оборудван със система, която автоматично проверява налягането на гумите.
Тази система се нарича TPMS и най-общо казано представлява система от автоматични сензори, които следят за нивото на налягането във всяка една от гумите и предупреждават, ако то падне под безопасното ниво.
В този ред на мисли, ако карате нов автомобил и имате TPMS система, то тя ще ви предупреждава кога трябва да се погрижите за поддържането на правилното налягане в гумите.
Но ако сте като повечето собственици на МПС - та у нас и превозното ви средство е по-старо, тогава проверката можете да извършите с помощта на манометър.
Проверката на налягането на гумите трябва да се извършва поне веднъж или два пъти месечно, както и винаги, когато ви предстои по-дълго пътуване.
Трябва да знаете също така, че за да отчете манометъра правилно стойностите, проверката трябва да се прави, когато двигателят е студен.
С други думи, най-правилно ще се отчетат стойностите, ако проверите рано сутрин или ако колата не се е движила поне 3 - 4 часа.
Самата проверка не е сложна и се извършва в следните няколко стъпки:
Открийте таблицата (стикера), в която производителят е посочил препоръчителното налягане на гумите.
Уверете се, че двигателя е напълно студен, а автомобилът е спрян на равно място.
Свалете капачката от въздушния клапан на гумата.
Поставете манометъра директно върху въздушния клапан на гумата и го натиснете силно.
Манометърът веднага ще покаже какво е налягането, затова просто трябва да сравните показанията с таблицата на производителя на автомобила и ако има разлики да напомпате или изпуснете въздух от гумите.
Ако се налага на напомпате гумата, най-лесния начин да го направите е като използвате домашен компресор. Ако нямате такъв, във всяка една бензиностанция има компресор, който се ползва напълно безплатно.
Може да ви е от полза да узнаете, че:
Налягането в гумите може да бъде изразено с различни базови единици
Както споменахме малко по-горе, основната базова единица за определяне на налягането, която най-често се използва е “bar”. Възможно е обаче (в зависимост от производителя) вместо в “барове” налягането да е посочено в psi (паунд - сила на квадратен инч lbf/in 2), в атмосфери (at) или дори в килопаскали (kPA).
Ако случайно и производителят на вашия автомобил е използвал вместо “bar” друга мерна единица и ви е трудно да се ориентирате, можете да използвате или конвертор на мерни единици или да потърсите помощ от експертите по продажба на автомобилни гуми като Гуми Диана.
Обикновено търговците разполагат с таблици за препоръчителното налягане на гумите на почти всички модели и марки автомобили и могат да ви помогнат да откриете налягането, което е оптимално за вашите автомобилни гуми.
Температурата на околната среда оказва влияние върху налягането на гумите
През пролетния и есенния сезон напълно разбираемо се наблюдават най-големите температурни колебания, което пък оказва влияние върху налягането на гумите.
Според специалистите, при колебания на външните температури с около 10 градуса налягането на гумите се променя с до 0,1 bar. Поради това е препоръчително проверките на налягането на гумите през тези два сезона да се извършват на по-кратки интервали.
Летните жеги също оказват влияние върху налягането на въздуха в гумите (казано иначе - разширяват го). Затова е препоръчително през лятото да се правят редовни проверки налягането на гумите и то да се поддържа в параметрите, препоръчани от производителите. Обикновено за летни гуми препоръчителните стойности са между 2 и 3 bar.
През зимата пък ниските температури свиват въздуха в гумите и той намалява обема си или казано по друг начин, гумите намаляват налягането си.
Поради тази причина е изключително важно през студените месеци да се извършва по-честа проверка на налягането. Допуска се също така налягането в гумите през зимните период да се повиши с до 0,2 bar.
Понякога налягането на задните и предните гуми се различава
Най-често и за четирите гуми производителят посочва еднакви параметри за поддържане на оптимално налягане, но понякога е възможно параметрите на предните гуми да се различават от тези на задните.
Поради това е препоръчително да обърнете внимание какво е посочил производителя на вашия автомобил върху стикера за налягането на гумите.
В заключение
Ако проверявате и коригирате налягането в гумите на вашето превозно средство регулярно ще удължите живота им с над 20%, ще намалите разхода на гориво в порядъка на около 6% и ще се погрижите за комфорта и безопасността си.
Затова не пренебрегвайте проверката на налягането в автомобилните гуми. То не отнема много от времето, нито изисква специални познания или инструменти, но може да гарантира спокойствието и безопасността ви на пътя.